471741-2021 - ResultatSverige-Visby: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtalsupphandling särskilt boende 2022-2025
Referensnummer: SON 2020 314
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialnämnden upphandlar ramavtal för köp av enstaka platser inom särskilt boende enligt SoL, med avtalsstart 2022-01-01.Upphandlingen avser platser på Gotland och riktar sig till såväl befintliga verksamheter som företag som vill etablera sig på den gotländska marknaden. Mer information om prognoser och tillgång på särskilt boende finns i dokumentet ”Plan för särskilt boende för äldre” som är tillgängligt via regionens hemsida: https://www.gotland.se/91955
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85310000 Socialt arbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Socialnämnden upphandlar ramavtal för köp av enstaka platser inom särskilt boende enligt SoL, med avtalsstart 2022-01-01. Upphandlingen avser platser på Gotland och riktar sig till såväl befintliga verksamheter som företag som vill etablera sig på den gotländska marknaden. Mer information om prognoser och tillgång på särskilt boende finns i dokumentet ”Plan för särskilt boende för äldre” som är tillgängligt via regionens hemsida: https://www.gotland.se/91955