471770-2018 - ResultatSverige-Hisnings Backa: Byggnation av lägenheter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion av lägenheter, Selma Stad
Referensnummer: 2018-0034
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Egnahemsbolaget i Göteborg upphandlar nybyggnation av bostäder i det nya ”Selma Stad”, Hisings Backa.
Entreprenaden omfattar nybyggnation av två byggnadskroppar, hus C2 om 46 lägenheter (lamellhus) respektive hus C3 om 58 lägenheter (punkthus).
Upphandlingen av denna samverkansentreprenad (partnering) sker i två steg, fas 1 respektive fas 2, för respektive byggnad (hus C2 respektive C3). Avrop sker för respektive byggnad och respektive fas 1 och 2.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen