471783-2020 - PlaneringSverige-Mölndal: Installation av brandskyddsutrustning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn avseende ramavtal för drift, underhåll och installation för brand- och utrymningslarmanläggningar
Referensnummer: MAB 95/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51700000 Installation av brandskyddsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för drift, underhåll och installation för brand- och utrymningslarmanläggningar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta ramavtal avser drift, underhåll och ny/ominstallation av Mölndalsbostäders 32 brand- och utrymningslarmsanläggningar som finns inom fastighetsbeståndet, samtliga placerade inom Mölndals kommun.
Drift och underhåll innefattar, service, underhåll, provning, felavhjälpande, support, utbildning. Ny/om installation kan exvis omfatta utbyte av äldre anläggning eller byte av detektorer.
I entreprenaden finns det 2 st. definierade installationsprojekt Brogården och Fässbergshemmet, det kan tillkomma fler under avtalstiden.