471794-2021 - ResultatSverige-Solna: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RT25 Finnslätten
Referensnummer: UH-2021-9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Vattenfall Eldistribution önskar reinvestera stationen RT25 Finnslätten i Västerås kommun för ny kundsanslutning på 130kV samt då stationen närmar sig slutet på sin tekniska livslängd.
Projektet inehåller en ombyggnation/nybyggnation av RT25 Finnslätten station samt som option med en egen af del ligger en kabelentreprenad på 800 meter.
Kabel entreprenaden ligger som en option med hänsyn till att alla tillstånd inte finns klara kring kabelsträckningen. För att vara så tydliga som möjligt har vi gjort kabeldelen med en egen af del och den är även tidssatt till vilka datum som är det senaste datumet för optionens avropande och utförande så att ni som anbudsgivare ska ha satta tider att utgå ifrån och vet vilka förhållanden som gäller kring optionens genomförande.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stationsentreprenad