471826-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Prenumerationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende Prenumerationstjänster
Referensnummer: 20FMV3764
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79980000 Prenumerationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarets materielverk prenumerar i nuläget på ca 60 svenska och ca 80 utländska tidskrifter. Prenumerationerna tecknas både i tryckt och i elektronisk form.
Denna upphandling avser tecknade av ett ramavtal med en leverantör för att hantera myndighetens utbud av prenumerationer. Tjänsten omfattar administrerig och hantering av samtliga prenumerationer. Tjänsten inkluderar även servicefunktioner som t ex att hantera ny- och avbeställningar, förnyelser, betalningsströmmar, kontakter, reklamationer och förhandlingar med förslag om priser.
FMV har tidigare avropat detta från Kammarkollegiets ramavtal. Statens inköpscentral har tagit beslutet att inte upphandla detta ramavtal på nytt. Behovet av tjänsten kvarstår och FMV genomför upphandling.
FMV, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, Riksdagsförvaltningen samt Riksrevisionen kommer att vara avropsberättigade på det ramavtal som FMV tecknar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79980000 Prenumerationstjänster, 22200000 Tidningar, facktidskrifter, tidskrifter och veckotidningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
FMV har tidigare avropat detta från Kammarkollegiets ramavtal. Statens inköpscentral har tagit beslutet att inte upphandla detta ramavtal på nytt. Eftersom behovet av tjänsten kvarstår, genomför FMV en upphandling av tjänsten.
FMV har fått i uppdrag att genomföra upphandlingen även för Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, Riksdagsförvaltningen samt Riksrevisionen, som kommer att vara avropsberättigade på det ramavtal som FMV tecknar.