Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tekniska konsulttjänster - Landskapsarkitekter
Referensnummer: KS2022/0428
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71420000 Landskapsarkitektur
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet kommer att omfatta planering och gestaltning av allmänna platser såsom kommunens fastighetsmark, park- och naturområden, torg och gatumiljöer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71420000 Landskapsarkitektur, 71421000 Trädgårdsarkitektur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet kommer att omfatta planering och gestaltning av allmänna platser såsom kommunens fastighetsmark, park- och naturområden, torg och gatumiljöer. Ramavtal kommer att tecknas med maximalt tre (3) ramavtalskonsulter, förutsatt att så många anbud inkommer och att inkomna anbud uppfyller denna upphandlings ställda krav.