471907-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel: bageriprodukter - Örebro kommun
Referensnummer: Ks1100/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal avseende bageriprodukter samt ekologiskt vetemjöl och rågmjöl för leverans till i huvudsak Virginska skolans Restaurang- och livsmedelsprogram. Under 2017 köptes produkter för cirka 500 000 SEK. Eftersom politiska beslut styr behovet i kommunen kan volym inte garanteras. De angivna volymerna är endast en uppskattning. Leverantören ska leverera den faktiska efterfrågan. Avtalet gäller i 4 år från avtalsstart. Vid avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning. Den upphandlande myndigheten äger ensidig rätt att, tidigast efter 12 månader, säga upp avtalet med minst 3 månaders varsel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 03222000 Frukt och nötter, 15332200 Sylt och marmelader, fruktgeléer, frukt- eller nötpuré och -massa, 15430000 Matfetter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15612000 Mjöl av brödsäd och vegetabiliskt mjöl samt liknande produkter, 15800000 Diverse livsmedel, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15830000 Socker och liknande produkter, 15840000 Kakao: choklad och sötsaker, 15872400 Salt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av bageriprodukter till Örebro kommun.
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal avseende bageriprodukter samt ekologiskt vetemjöl och rågmjöl för leverans till i huvudsak Virginska skolans Restaurang- och livsmedelsprogram. Under 2017 köptes produkter för cirka 500 000 SEK. Örebro kommun har en distributionscentral dit alla leveranser ska gå.
Eftersom politiska beslut styr behovet i kommunen kan volym inte garanteras. De angivna volymerna är endast en uppskattning. Leverantören ska leverera den faktiska efterfrågan.
Avtalet gäller i 4 år från avtalsstart. Vid avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning. Den upphandlande myndigheten äger ensidig rätt att, tidigast efter 12 månader, säga upp avtalet med minst 3 månaders varsel.
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor. Upphandlande myndighet för denna upphandling är Örebro kommun, org.nr. 212000-1967. Mer information om den upphandlande myndigheten finns att läsa på www.orebro.se
Välkommen med ert anbud!