Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingsverktyg med integrerat avtalsdatabas
Referensnummer: V-2020-0549
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
KTH har för avsikt att upphandla webbaserat upphandlingsverktyg med integrerad avtalsdatabas. Upphandlingsverktyget ska ge upphandlarna och inköpsansvariga ett redskap för att hantera upphandlingsprocessen på ett effektivt sätt. Det ska annonsera upphandlingarna i nationella databaser samt i TED när så erfordras.
Avtal kommer att tecknas med en leverantör för en period om tre (3) år med möjlighet till 4 (fyra) förlängning om 12 månader var med oförändrade villkor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48490000 Programvara för upphandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen