47208-2023 - ÄndringSverige-Nora: Snöröjning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinter-och sommarväghållning 2023-2027
Referensnummer: SBB2022-1312
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vinter- och sommarväghållning för olika områden i kommunerna Hällefors, Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora. I uppdraget ingår halkbekämpning och vid behov kan också bortforsling av snö förekomma.
Upphandlingen omfattar prioriterade och oprioriterade gator, gång-och cykelvägar, parkeringar, torg och andra ytor.
Upphandlingen innefattar även hyvling vid behov, både vinter och sommar, inklusive vattning av grusvägar.
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Entreprenaden avser vinterväghållning på hårdgjorda ytor inom delar av Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagens väghållningsområde samt i förekommande fall på redovisad fastighetsmark inom dessa kommunområden.