472101-2021 - ResultatSverige-Eksjö: Avfallstransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Containertransporter 2021
Referensnummer: 21/119
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Transport av containrar med olika avfalls och materialslag samt tömning vid
uppgjorda avlämningsplatser. Containerhanteringen innebär att både liftdumper och lastväxlarflak ska
användas. Till viss del förekommer även lastning med hjullastare/grävmaskin där transporterna sker med
lastbilar försedda med tippflak.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63111000 Containerhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen