472189-2021 - ÄndringSverige-Göteborg: Ombyggnad av skepp
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
MS Hamnen 2.0, Konvertering av Göteborgs Hamn AB:s inspektionsfartyg till eldrift
Referensnummer: 8603-21012
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50242000 Ombyggnad av skepp
II.1.4.
Kort beskrivning
Hamnens inspektionsfartyg MS Hamnen ska byggas om till eldrift. Ombyggnaden ska ses mot bakgrund av bolagets åtagande att reducera hamnens totala koldioxidutsläpp med 70 procent till 2030.
Uppdraget innebär en helhetslösning med funktionsansvar, vilket omfattar alla steg i processen, som t.ex projektering, systemdesign, inköp av komponenter, varvuppläggning, ombyggnaden, produktionsövervakning, varvsprovtur/slutbesiktning och klassning av fartyget och driftsättning.