472248-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Skinn och textilier, plast- och gummimaterial
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av skötseltillbehör till Försvarsmaktens hundar
Referensnummer: 18FMV3094
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19000000 Skinn och textilier, plast- och gummimaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser skötseltillbehör till FM:s hundar, huvudsakligen av rasen schäfer, men även andra brukshundar förekommer.
Med skötseltillbehör avses koppel, halsband, klotänger, matskålar, leksaker och dylikt. Utöver dessa standardtillbehör förekommer tränings- och dressyrredskap och tillbehör såsom munkorgar, spårlinor, kong m.m. Fullständig lista med tillbehörsartiklar finns i Bilaga 2, Prisbilaga.
FM:s hundverksamhetsställen är spridda från Luleå i norr och till Ronneby i söder.
Upphandlingen avser ett helhetsåtagande för hela Sverige och avsikten är att teckna avtal med en (1) leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen