See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av däck och däcktjänster
Beskrivning: Denna upphandling omfattar leveranser av däck och däcktjänster inklusive däckförvaring för Försvarsmakten och avropsberättigade myndigheter FMV och FortV. Upphandlingsföremålet omfattar anskaffning av större volymer av däck (>100 st) och omfattar främst Standarddäck till: • personbilar, MC • lätta och • tunga lastbilar samt • släp och trailers. Utöver ovan omfattar upphandlingen även däcktjänster som beskrivs nedan: • säsongskifte, • däckskifte, • besiktning av däck • balansering av däck • reparationer av däck och • däckförvaring samt • däckskifte reparation via servicebil. • övriga tjänster såsom hjulinställning, m.m. • anskaffning av Standarddäck i lägre volymer (<100 st2 ) i samband med och avsedda för däckskifte för: o personbilar, MC o lätta och o tunga lastbilar samt o släp och trailers. Det är av betydelse för Försvarsmakten att ramavtalsleverantörerna finns representerade i närheten av Försvarsmaktens verksamhetsorter. Verksamhetsorter kan vara orter där Försvarsmakten har garnisonsområden, regementen, övnings- och flygfält eller på annat sett bedriver verksamhet. Försvarsmakten ser även behov av att Leverantören kan tillhandahålla däcktjänster på enskilda platser i förekommande fall då Sverige ska tillhandahålla värdlandsstöd (VLS) för andra NATO-länder. Behovet, inom ramen för VLS kan vara mer eller mindre sällan förekommande, men likväl ett behov som Försvarsmakten ser som av betydelse för uppdraget under ramavtalets löptid. Försvarsmakten har dessutom i förekommande fall behov av att kunna avropa tjänster internationellt, vilket i huvudsak är inom norra Norge, nordvästra och västra Finland, Baltikum och övriga Europa.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34350000 Däck till lätta och tunga fordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118877:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34352000 Extra kraftiga däck, 34400000 Motorcyklar, cyklar och sidovagnar
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Tidsoptioner