472347-2019 - ResultatSverige-Motala: Fastighetsskötsel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsskötsel ytterområden
Referensnummer: UH-2019-23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar yttre och invändig skötsel av en del av Bostadsstiftelsen Platens fastighetsbestånd.
Yttre skötsel innefattar tillsyn och skötsel av utemiljö och byggnad, del av felavhjälpande underhållet av utemiljö och byggnader och sophantering. Entreprenaden omfattar även snöröjning av fastigheterna, däremot kommer röjning av is och snö från tak och rännor beställas genom särskilt avrop. Grönytor för vilka hyresgäster själva ansvarar för ingår inte i entreprenaden.
Invändig skötsel innefattar städning av entréer, trapphus och korridorer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1: Österstad, Fornåsa och Klockrike
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98341130 Fastighetsskötsel, 98341100 Bostadsförvaltning, 77300000 Trädgårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Område 2: Nykyrka och Godegård.
Del nr: 2
Område 3: Tjällmo.
Del nr: 3