47240-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Textil- och tvättservice, SLL1906 Region Stockholm och Region Gotland
Referensnummer: FSN 2020-0233
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling utgör en ramavtalsupphandling och omfattar Tvätt- och tvättservice.
Upphandlingen är uppdelad i två (2) anbudsområden:
1. Hela Region Stockholm, Förvaltningsansvar av Textilstocken samt ansvar för Tvätt och textilservice inkl. övriga tjänster och produkter som framgår av UD.
2. Region Gotland:
För Region Gotland avser hyra, tvätt och leverans av sjukvårdstextilier samt övriga tjänster och produkter som framgår av UD
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33199000 Sjukvårdskläder, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen