472404-2022 - ResultatSverige-Solna: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ÄT831 - Ny 130 kV-station Solnavägen
Referensnummer: UH-2021-147
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggnation av ÄT831 Solnavägen 70(130)/20kV
Placering av den nya Regionnätstationen ÄT831 Solnavägen ska ske på fastigheten Tomteboda 10 Solnavägen 15. Fastigheten är c:a 3000 kvm stor och Vattenfall tillträde till hela fastigheten sedan 2016. För att möjliggöra byggnation av en Regionnätstationen på denna fastighet så krävs en ändring av detaljplan som förväntas vara klar under Q1 2022 med låst arkitekturell gestaltning. Det kommer ställas upp två transformatorer 70(130)/20kV med tillhörande mellanspänningsställverk i den nya stationen på Solnavägen. Transformatorerna är i pågående upphandling och trafoleverans/ready for operation är satt till 2023-03. Regionnätstationen ska matas av två redundanta kabelförbanden från Galoppvägen. Kabelprojekts koncessioner har vunnit laga kraft och är i slutskedet av sina detaljprojektering- Upphandling av kabelförbanden ska ske Q1 2022. 2
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen