Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personal- och Lönesystem.
Referensnummer: 2016:566
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Nytt Lönesystem (lönemotor) ska upphandlas. Nuvarande avtal med HRM Software löper till 7.3.2018 med möjlighet till förlängning 1 år. Förstudie skall påbörjas 2016. Upphandling, avtal och införandeprojekt bör genomföras 2017. Målet är att systemet ska vara i drift till Q1 20418.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen