472495-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
KBT, tandvårdsfobi
Referensnummer: HSN 1072-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser offentligt finansierad individuell kognitiv beteendeterapi vid tandvårdsfobi vid extrem tandvårdsrädsla, omfattandes:
• Utredning
• Behandling
• Återgivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 316 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
KBT, tandvårdsfobi hos vuxna
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85100000 Hälsovårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vuxna: Maximal volym som kan avropas är totalt 1 500 terapitillfällen under ramavtalets löptid.
KBT, tandvårdsfobi hos barn och ungdomar
Del nr: 2
85100000 Hälsovårdstjänster
Barn och ungdomar: Maximal volym som kan avropas är totalt 4 400 terapitillfällen under ramavtalets löptid.