472518-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Säckar och påsar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallssäckar och avfallspåsar 2018.
Referensnummer: Ks 1167/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18930000 Säckar och påsar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal på avfallssäckar, avfallspåsar m.m. för successiva avrop.
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i
upphandlingsdokumentet, inklusive bilagor.
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är (nedan kallade Kommunerna)
20 00 – 1975 Kumla kommun
21 20 00 – 1967 Örebro kommun
22 20 00 – 1487 Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagen
Beställare är Tekniska Förvaltningen (motsv) i respektive kommun.
För volym se bilaga Artikelspecifikation.Angivna volymer är ungefärliga och får inte betraktas som bindande. Uppgifterna grundas på tidigare förbrukning samt uppskattningar om framtida behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i upphandlingsdokumentet, inklusive bilagor.