472521-2018 - ÄndringSverige-Sollefteå: Fordon för terrängkörning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pist/Spårmaskin Hallstaberget
Referensnummer: UH-2018-104
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34113300 Fordon för terrängkörning
II.1.4.
Kort beskrivning
Sollefteå kommun avser att köpa en fabriks ny pist/spårmaskin senast årsmodell 2017 som under vinterhalvåret ska användas på Hallstabergets skidområde som spårmaskin och komplettering/reservmaskin på den intilliggande alpina anläggningen.
Maskinen ska även nyttjas för schaktning och preparering av konstsnö.