Örebro kommun planerar att genomföra en annonserad direktupphandling av arkitektuppdrag i form av framtagande av gestaltningskoncept för allmän gata och park för ett nytt bostadsområde med 600 nya bostäder.
Området ska präglas av innovation och kvalitativ grönska.