Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons, konsulttjänst lokalstudie inom grund- och gymnasieskolan
Referensnummer: Förstudie
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Örebro kommun har för avsikt att genomföra en annonserad direktupphandling av konsulttjänst i form av en studie av effektivitet, kapacitet och fördelning av lokaler inom grund- och gymnasieskolan.
Förfrågningsunderlaget planeras att annonseras under vecka 44, d.v.s. 1 veckas annonseringstid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Örebro kommun är i behov av ett tydliggörande av vad som menas med lokalkapacitet, maxtak och en full skola; vad som definierar ett bra och lämpligt lokalnyttjande; vilka kriterier grundskoleantagningen ska utgå ifrån när alla berörda skolor meddelar att de har nått sitt maxtak etc. Genom att ha en definierad för alla skolor likställd utgångspunkt för maximal lokalkapacitet kan förutsättningar skapas för en konstruktiv detaljdiskussion gällande särskilda behov i specifika klasser och särskilda undantag beroende på arbetssätt; riktade satsningar; hur kommunen kan använda schemaläggning och digitala planeringsverktyg för att jämföra fyllnadsgraden på respektive skola; vilka ramtider som ska gälla för respektive skolverksamhet o.s.v.