472689-2021 - ÄndringSverige-Stockholm: Reparation och renovering
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stambyte, ytskiktsrenovering Växeln 2 Köpeskillingen 2
Referensnummer: 2021-4357
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser stambyte och ytskiktsrenovering, med kvarboende hyresgäster i byggnaden. Projektet utförst etappvis per port och omfattar två huvuddelar, en per byggnad, totalt 48st lägenheter. I samband med renovering ska även visst byggarbete för ändrad planlösning göras. Pojektet är beläget i Hägersten, Stockholm. Kontraktsstart är planerat till hösten 2021, med slutbesiktning planerat till våren/sommaren 2023. I entreprenaden ingår även fasadtvätt, byte av el och ny avfallshanteringslösning.