Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byte av kontrollutrustning för 12kV-ställverket i station K1 Marieholm
Referensnummer: 19-0068
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 31214000 Ställverk
II.1.4.
Kort beskrivning
K1 Marieholm är en av våra 145/12 kV stationer där inmatning sker från eget 145kV nät. Stationen består av en byggnad med två ställverk och tre transformatorceller. Eftersom vi får allt svårare att underhålla befintlig kontrollutrustning för 12kV ställverket finner vi det mest fördelaktigt att byta ut den.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning, 51112000 Installation av eldistributions- och kontrollapparater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen