472776-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Programvara för administration
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förmånsportal, Sverige
Referensnummer: 18/110
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48219300 Programvara för administration
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen vänder sig till leverantörer som har erfarenhet av att leverera helhetslösningar för hantering av personalförmåner samt erbjuder ett eget utbud av förmåner och rabatter för att underlätta personalens livssituation.
Syftet är att upphandla en webbaserad, funktionell förmånsportal som är användarvänlig, som hanterar och distribuerar personalförmåner, samt minimerar tidsåtgång för administrering. Portalen ska för varje enskild anställd, samt för potentiella rekryteringar, kunna visa en sammanställning av alla förmåner som erbjuds i samband med anställning, så som lön, pensionsavsättningar, pensionsrådgivning, försäkringar, friskvårdsbidrag osv. Tjänsten ska omfatta implementering, nyttjanderätt, underhåll, utveckling och support.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48810000 Informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72700000 Datanätstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förmånsportal för personalförmåner
Inbjudan
Akademiska Hus AB, 556459-9156, inbjuder Er att inkomma med anbud i rubricerad upphandling i enlighet med detta dokument. Upphandlingen vänder sig till leverantörer som har erfarenhet av att leverera helhetslösningar för hantering av personalförmåner samt erbjuder ett eget utbud av förmåner och rabatter för att underlätta personalens livssituation.
Upphandlingen genomförs som öppet förfarande enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) och syftar i att resultera i avtal med en (1) leverantör.
Syfte och omfattning
För att vara en attraktiv arbetsgivare är det viktigt att kunna visa på fördelarna med att vara anställd på Akademiska Hus. Akademiska Hus erbjuder idag sina anställda en rad förmåner, och målet med denna upphandling är dels att synliggöra de förmåner som erbjuds samt att utöka utbudet ytterligare genom förmåner och rabatter som tillhandahålls av blivande avtalsleverantör.
Akademiska Hus vill genom denna upphandling teckna avtal med en (1) leverantör att tillhandahålla tjänster enligt ovan.