472778-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Viggbyskolan - Ombyggnad
Referensnummer: KFA 2021/13-27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet är Viggbyskolan i Täby kommun vilket är en skola med årskurserna F-6 för ca 280 elever. Skolan är i behov av om- och nybyggnad och renovering för att utökas till att kunna ta emot ca 380 elever. Skolan består av tre skolbyggnader: Hus A 1920-tal, hus B 1950-tal, hus D byggd 2021 och Hus C: 1960-tal gymnastikhall med tillhörande omklädningsrum, samt inhyrda paviljonger för evakuering av skolverksamhet under entreprenadtiden. SE AF-del AFB.22 för detaljer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 98 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen