472842-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Huvudgrossist kolonial
Referensnummer: KSN-2021-01868
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
kolonialvaror samt djupfryst och mejeri, både i mindre och stora förpackningar som tex för mjölkmaskiner på skolor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 03211300 Ris, 03221110 Rotfrukter, 03221112 Morötter, 03221113 Lök, 03222000 Frukt och nötter, 03222310 Bär, 03311300 Sill, 15110000 Kött, 15112000 Fjäderfä, 15112120 Kalkon, 15112130 Kyckling, 15119300 Vilt, 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15313000 Bearbetad potatis, 15332250 Fruktmos, 15332270 Fruktpuréer, 15541000 Ost, 15550000 Blandade mejeriprodukter, 15551300 Yoghurt, 15555100 Glass, 15610000 Sädesprodukter, 15612100 Vetemjöl, 15613380 Havregryn, 15811000 Brödprodukter, 15811511 Färdiga smörgåsar, 15850000 Pastaprodukter, 15871230 Tomatketchup, 15872000 Örter och kryddor, 15891600 Fond (koncentrerad buljong), 15982100 Saft (koncentrerad fruktsaft)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen