472924-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Hässleholm: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafikavtal Hässleholm och Höör
Referensnummer: 139/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikavtal för busslinjelagd och anropsstyrd trafik för Hässleholm tätort och region samt Höörs ringbuss.
Trafikstart i december 2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen