472941-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Programvara för schemaläggning och produktivitet
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Planeringssystem för Hemtjänst
Referensnummer: 2020/KSUH 0033
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Tyresö kommuns utförare av hemtjänst har behov av IT-stöd som bidrar till effektiv bemanning och planering av insatser, verksamhetsuppföljning och ekonomisk uppföljning.
Målet med upphandlingen är ett anskaffa ett användarvänligt och processorienterat planeringssystem som stödjer ett effektivt och mobilt arbetssätt.
ALLMÄN ORIENTERING
Tyresö kommun är Tyresös största arbetsgivare med cirka 3000 anställda som arbetar inom fler än 200 olika yrken och inom 19 olika verksamhetsområden. Vi befinner oss i en expansiv fas där dagens 48 000 invånare ska bli 60 000 fram till år 2030.
Tyresö kommun strävar efter att vara attraktiv arbetsgivare samt efter att vara smart, öppen och en kommun i framkant. Därför satsar Tyresö kommun på den grundläggande infrastrukturen för att bland annat göra digitala tjänster tillgängliga och lätta att nå för alla.
Läs mer om Tyresö på kommunens hemsida www.tyreso.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen