473048-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Nässjö: Banktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personalbilar med operationell leasing.
Referensnummer: 029-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66110000 Banktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Nässjö kommun kommer att tillsammans med andra myndigheter/bolag att upphandla personalbilar med operationell leasing. Personalbilen är en personalförmån som myndigheterna kommer att erbjuda sina tillsvidareanställda och på det sättet bli en attraktivare arbetsgivare. Antalet anställda i nämnda myndigheter är ca 8 000 st.
Principen för detta upplägg är operationell leasing samt att arbetstagaren har en valfrihet avseende bilmärke, modell, utrustning, milantal m. m.
Ramavtalstid är tre (3) år, med möjlighet för kommunen till förlängning med ett (1) år.
Ramavtal avses att tecknas med en leverantör och beräknad avtalsstart är 1.2.2018.
Upphandlingen av personalbilar omfattar:
— Administration av fordonen,
— Motorfordonsförsäkring,
— Leasingränta av fordonen,
— Personalbilsförsäkring. Ska finnas med som ett erbjudande som kunden får välja.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66110000 Banktjänster, 66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen