473050-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Pensionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministration.
Referensnummer: 2017/IN0058
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66520000 Pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Pensionsadministration inklusive en option gällande försäkring av förmånsbestämd ålderspension (FÅP),
Allmänt
Borås Stad (212000-1561) inbjuder härmed intresserade anbudsgivare att inkomma med anbud på pensionsadministration av AKAP-KL, KAP-KL, PFA, PA-KL, äldre och kommande bestämmelser och överenskommelser inklusive pensionsreglementen för förtroendevalda och försäkring av förmånsbestämd ålderspension för bolaget Borås Borås TME AB och option gällande försäkring av förmånsbestämd ålderspension (FÅP) för övriga.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66100000 Bank- och investeringstjänster, 66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen sköter även Sjuhärads kommunalförbund, AB Sandhultsbostäder, AB Toarpshus, Borås Borås TME AB och BSTF AB's administration som därmed även kommer omfattas av avtalet.
Samtliga bolag är medlemmar i Pacta och omfattas av KAP-KL och AKAP-KL:
Borås Stad och övriga upphandlade bolagen har idag avtal med KPA avseende pensionsadministration, avtalstiden löper tom 30.4.2018. Antalet anställda i kommunen är ca 12 000 st, uppdelat på 10 000 visstid och tillsvidare anställda samt 2 000 st timavlönade. I de upphandlande bolagen och kommunalförbundet är det totalt ca 100 anställda.
Borås Stad har antagit OPF-KL och har ca 310 förtroendevalda vara av 5 kommunalråd där 4 omfattas av PBF.
Utbetalda pensioner per månad ca 4400 st varav 250 är efterlevandepensioner. Uppskattade pensionsavgångar under de kommande 4 åren (2018-2022) 1600 st. Aktuell aktualiseringsgrad 92 %.
Lönesystem Heroma som levereras av CGI.
Borås Borås TME AB är vår turistbyrå och har idag avtal med KPA avseende försäkring av FÅP och Efterlevandepension. Bolaget har ca 20 anställda var av tre personer med lön över 7,5 inkomstbasbelopp (ibb). Premie för försäkringen är ca 60 000 kr/år.
Bolagets Verkställande direktör omfattas av alternativ KAP-KL vilket inte ska ingå i denna upphandling.
Då försäkring av FÅP och efterlevandepension är en så pass liten del av upphandlingen och att Beställaren har det som option kommer försäkringsdelen endast värderas med ett mervärde till den leverantör som lämnar lägst pris.
Upphandlingen genomförs av Borås Stad Koncerninköp.