473076-2018 - ResultatSverige-Motala: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporttjänster Motala kommun
Referensnummer: UH-2018-112
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar transport- och vissa anläggningsmaskintjänster. Tjänsterna kan normalt förekomma inom hela kommunens areal och i Vadstena kommun vid avrop genom gemensam nämnd, med viss koncentration till centralorten Motala.
I upphandlingen ingår bland annat transporter med lastbil, lastväxlarbil, traktortåg (traktor med schaktvagn), liftdumperbil, och slamsugningsbil med eller utan spolutrustning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2