Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftentreprenad gata och park
Referensnummer: SBN 2019/362-33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45233140 Vägarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Driftentreprenaden omfattar drift och underhåll av gata och park.
Entreprenaden omfattar drift- och underhållsarbeten, som ska utföras året runt, av:
— Ca 45 mil gator och GC-vägar
— Ca 140 ha grönytor, varav 10 större parker och ett 40-tal mindre parker
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77313000 Parkskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen