473159-2021 - ResultatSverige-Leksand: Kött
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Färskt kött och korv
Referensnummer: 21/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15110000 Kött
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för färskt kött och korv.
Beställaren har för avsikt att teckna avtal med en leverantör för hela behovet. Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen till ca 1,1 miljoner kronor per år. Takvolym för ramavtalet är 5 miljoner kronor.
Avtalsperioden startar den första oktober 2021 och löper två (2) år med möjlighet för beställaren att förlänga avtalet med ytterligare ett (1) + ett (1) år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15131130 Korv
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen ska leda till ramavtal avseende nedanstående produktområde:
Färskt kött och korv
Beställaren har för avsikt att teckna avtal med en leverantör för hela behovet.
Uppgifter i detta dokument avseende behovet ska bara ses som uppskattning och leverantören ska kunna leverera det verkliga behovet.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen till ca 1 100 000 kronor per år.
Takvolym för ramavtalet är 5 miljoner kronor. När köp på detta avtal uppgått till takvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Takvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.