473205-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Vaktmästartjänster – Vaktmästeritjänster - 2025
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelVaktmästeritjänster - 2025
BeskrivningSpecialpedagogiska skolmyndigheten (SPSM) genomför en upphandling av ramavtal för vaktmästeritjänster och inbjuder härmed att inkomma med anbud. Uppdraget omfattar kontor, skolor samt elevboenden på olika platser i Sverige.
Intern identifierare2 STO-2025/639
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 98341140 Vaktmästartjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelVaktmästeritjänster
BeskrivningUppdraget omfattar kontor, skolor samt boenden. Kontor: I regel kortare uppdrag enligt kravspecifikationen på tjänsten. Skolor och boenden: Uppdragen är i regel punktinsatser som är kopplade till skolstart, skolavslut och lov. Uppdragen har då också ofta tidsmässigt längre och av större omfattning. Täckning vid ordinarie vaktmästares frånvaro kan också efterfrågas inom ramen för avtalet.
Intern identifierare1724488
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelLuleå
BeskrivningUppdraget omfattar kontor: I regel kortare uppdrag enligt kravspecifikationen på tjänsten.
Intern identifierare1756743
Ytterligare klassificering (cpv): 98341130 Fastighetsskötsel
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelUmeå
Intern identifierare1756745
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelHärnösand
Intern identifierare1756747
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelGävle
Intern identifierare1756749
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelVästerås
Intern identifierare1756751
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelStockholm
Intern identifierare1756753
Del (anbudsområde)LOT-0008
TitelÖrebro
Intern identifierare1756755
Del (anbudsområde)LOT-0009
TitelLinköping
Intern identifierare1756757
Del (anbudsområde)LOT-0010
TitelVänersborg
BeskrivningUppdraget omfattar skola samt boenden: Uppdragen är i regel punktinsatser som är kopplade till skolstart, skolavslut och lov. Uppdragen har då också ofta tidsmässigt längre och av större omfattning. Täckning vid ordinarie vaktmästares frånvaro kan också efterfrågas inom ramen för avtalet.
Intern identifierare1756759
Mängd80 timmar
Del (anbudsområde)LOT-0011
TitelJönköping
Intern identifierare1756761
Del (anbudsområde)LOT-0012
TitelGöteborg
Intern identifierare1756763
Del (anbudsområde)LOT-0013
TitelVäxjö
Intern identifierare1756765
Del (anbudsområde)LOT-0014
TitelHalmstad
Intern identifierare1756767
Del (anbudsområde)LOT-0015
TitelKalmar
Intern identifierare1756769
Mängd20 timmar
Del (anbudsområde)LOT-0016
TitelLund
Intern identifierare1756771
Del (anbudsområde)LOT-0017
TitelMalmö
Intern identifierare1756773