Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av konsulttjänster inom IT.
Referensnummer: 2017-006, 2017-11-24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
NSR upphandlar genom denna upphandling IT-tjänster avseende support och konsulttjänster samt konsulttjänster för deltagande i olika projekt. Supportdelen avser sedvanlig support via service desk och ska omfatta support i den omfattning som NSR genom sin egen intern resurs inte kan tillhandahålla full support. Konsulttjänster avser rådgivning till NSR med avseende på optimering, stabilitet och säkerhet avseende befintliga och tillkommande generella och verksamhetsspecifika system.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72246000 Konsulttjänster för system, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen