473282-2018 - ResultatSverige-Eskilstuna: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Entreprenadmaskintjänster
Referensnummer: UH 18-38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal Entreprenadmaskintjänster åt Eskilstuna Strängnäs energi och Mijlö AB.
Presentation av Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB
1 januari 2014 fick Mälardalen en ny stor och attraktiv arbetsgivare med över 500 medarbetare i Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (fortsättningsvis Beställaren). Beställaren är ett driftbolag, det första i sitt slag i Sverige och ägs av Eskilstuna Energi och Miljö AB och SEVAB Strängnäs Energi AB. Hos Beställaren samlar vi kompetensen och erfarenheten från två etablerade aktörer i energi- och miljöbranschen. Vi bygger framtidens smarta lösningar inom branschen.
För ytterligare information om verksamheten, se www.eem.se och www.sevab.com
Upphandlande enhet
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB 631 86 ESKILSTUNA Organisationsnummer: 556935–7501 Telefonnummer: +46 (0) 16-10 60 0 0Hemsida: www.esem.se
Upphandlingens referensnummer
Upphandlingens referensnummer är: UH 18-38
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB 631 86 ESKILSTUNA Organisationsnummer: 556935–7501 Telefonnummer: +46 (0) 16-10 60 00 Hemsida: www.esem.se