Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dagligvaruinköp.
Referensnummer: 16/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp och distribution av dagligvaror till äldre och personer med funktionsnedsättningar inom Sjöbo kommuns hemtjänstområden Sjöbo 1, 2, 3 och Blentarp.
Beställare
Sjöbo kommunVård- och omsorgsförvaltningen275 80 SJÖBOOrganisationsnummer: 212000-1090.
Samtliga upphandlande myndigheter benämns hädanefter Beställaren.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15800000 Diverse livsmedel, 15911000 Alkoholhaltiga drycker, 18315000 Strumpor, 22200000 Tidningar, facktidskrifter, tidskrifter och veckotidningar, 33680000 Farmaceutiska artiklar, 33700000 Hygienartiklar, 55521100 Hemkörning av mat, 85312200 Hemkörning av varor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen