473338-2017 - ResultatSverige-Kalmar: Markskötsel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Trädvård.
Referensnummer: Dnr 512-2679-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar trädvård bestående av t ex ny-, underhålls- och restaureringshamling och upprättande av hamlingsplaner, beskärning, kronreducering, veteranisering, skapande av högstubbar samt röjning runt värdefulla träd.
Avtalet omfattar Länsstyrelsen Kalmar län, Länsstyrelsen i Blekinge län, Länsstyrelsen i Östergötland samt Linköpings kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 77211300 Trädröjning, 77211500 Trädvård, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77341000 Beskärning av träd, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen