473345-2019 - PlaneringSverige-Boden: Trycksaker och tillhörande produkter
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storformatsmedia
Referensnummer: FM2019-11431
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmaktens grafiska avdelning förser försvarsmakten med trycktjänster. Försvarsmakten är i behov av storformatsmedia till maskinparken som finns på grafiska avdelningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaDen upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Finns ingen begräsning på max. varukorgnar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Varukorg 1- SKrivare Solvent
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 22900000 Diverse trycksaker, 22990000 Tidningspapper, handgjort papper, annat papper och annan papp, obelagda och obestrukna, av sådana slag som används för skrivning, tryckning eller annat grafiskt ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Varukorg 2 skrivare pigmenterat
Del nr: 2
Varukorg 3 UV-bläck
Del nr: 3
Varukorg 4 Tillbehör
Del nr: 4