473361-2026 - Resultat
Sverige – Lyftkranar, mobila lyftramar och truckar med kran – Ramavtal minikranar
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal minikranar
Beskrivning: Upphandling avseende ett ramavtal för minikranar. Försvarsmakten saknar idag minikranar för underhåll i hangar och i fält. Syftet är att lyfta större komponenter i form av motorer i samband med reparationer efter felutfall eller för iordningställande inför bärgning och omhändertagande. Kranarna tillämpar sig även för att lyfta förekommande utrustning, materiel och ammunition på underhållsplats och trossplats (exempelvis av och på en lastbil). Ett ramavtal kommer att upprättas för att kunna ge Försvarsmakten möjligheten att avropa minikranar inom olika tillämpningsområden, exempelvis inom helikopter, i samband med underhåll av stridsfordon, stridsvagnar och fordon i övrigt. FMV har fått i uppdrag av Försvarsmakten att agera på ombudsnivå tre (3) i denna upphandling.
Intern identifierare: 25FMVU2543
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42414000 Lyftkranar, mobila lyftramar och truckar med kran
Ytterligare klassificering (cpv): 42414100 Lyftkranar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Försvarsmakten saknar idag eldrivna minikranar för underhåll i hangar och i fält. Syftet med anskaffningen är att lyfta större komponenter i form av motorer i samband med reparationer efter felutfall eller för iordningställande inför bärgning och omhändertagande. Kranarna tillämpar sig även för att lyfta förekommande utrustning, materiel och ammunition på underhållsplats och trossplats (exempelvis av och på en lastbil). Ett ramavtal kommer att upprättas för att kunna ge Försvarsmakten möjligheten att avropa minikranar inom olika tillämpningsområden, exempelvis inom helikopter, i samband med underhåll av stridsfordon, stridsvagnar och fordon i övrigt. FMV har fått i uppdrag av Försvarsmakten att agera på ombudsnivå tre (3) i denna upphandling. Beloppet/mängden för respektive position är ett estimerat belopp och skall inte vara takbelopp. Takbeloppet avser det totala värdet på hela ramavtalet och är uppskattat till max 99 000 000 SEK.
Intern identifierare: Ramavtal minikranar