473376-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Eldistribution och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
El-energi BTH
Referensnummer: BTH 2.1.6.1-0185-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
BTHs befintliga avtal på El-energi löper ut 2020-01-31, varför BTH avser upphandla ett nytt avtal.
Denna upphandling gäller leverans av elenergi från förnybara energikällor till BTH:s campus i Karlskrona och Karlshamn. Beräknad årsförbrukning är i Karlskrona 2 800 000 kWh och i Karlshamn 150 000 kWh.
BTH hyr sina lokaler från externa hyresvärdar. Hyreskontrakten innebär i vissa fall att ansvaret för elenergikostnader ligger på BTH, i annat fall köper BTH sin elenergi via hyresvärden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi, 09310000 Elektricitet, 65310000 Eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling gäller leverans av elenergi från förnybara energikällor till BTH:s campus i Karlskrona och Karlshamn.
Beräknad årsförbrukning är i Karlskrona 2 800 000 kWh och i Karlshamn 150 000 kWh.
Den totala ytan i Karlskrona är ca 29 000 kvadratmeter och det finns fyra mätare. Den totala ytan i Karlshamn är ca 2 500 kvadratmeter och där finns en mätare. Alla mätarna har timmätning, se bilaga1.
Upphandlingen omfattar en tidsperiod om två (2) år med början 2020-02-01 och med möjlighet att förlänga avtalet med ett (1) år i taget med högst fyra (4) år.
BTH kommer att anta en anbudsgivare.