473467-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion av vård- och omsorgsboende, bostäder samt garage Västerteg 34:4, Umeå
Referensnummer: 2043
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Bostaden bygger lägenheter fördelade på ettor, tvåor, treor och fyror. Fokus ligger på tvåor.
Objektet erbjuder hållbart boende för alla generationer. Husen i området byggs i 4–6 våningar med underjordiskt garage.
Traditionella hyreslägenheter, Seniorboende plus-lägenheter, för seniorer från 60 år.
På uppdrag av och i samverkan med Umeå kommun byggs ett vård- och omsorgsboende som kommer att bestå av 120 brukarlägenheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen