2. Förfarande
Förfarande
Titel: Byggledare, Stora projekt, Norrbotniabanan, i Robertsfors kommun
Beskrivning: Byggledaren leder och samordnar byggledningen för tilldelat område/entreprenad/teknik. Byggledaren utgör projektledarens stöd i produktionstekniska frågor för att säkerställa att det som levereras är i enlighet med avtalade villkor. Byggledaren ska aktivt verka inom tilldelat område/entreprenad/teknik för att ge underlag för beslut, i syfte om en effektiv produktion samt att entreprenaden genomförs på bästa möjliga sätt mot uppsatta mål. Konsult och projektledare utformar i dialog ett mer exakt tydliggörande av arbetsinnehållet. Omfattningen är i huvudsak som följer men inte begränsad därtill: • Följa upp att tilldelade entreprenader i överensstämmelse med kontraktshandlingar • Delta i produktionstekniska lösningar på plats • Ansvara för den dagliga kontakten med entreprenören med syfte att underlättasamarbetet och entreprenadens framdrift. • Kontrollera och följa upp entreprenörens arbete samt rapportera vidare inom ansvarsområdet enligt överenskommelse med projektledaren • Identifiera problemområden och ge projektledaren råd inför beslut om förebyggande och korrigerande åtgärder och ekonomiska uppgörelser • Samverka med andra byggledare till angränsande entreprenader • Bevaka att erforderliga myndighetstillstånd, bygglov och andra nödvändiga förutsättningar finns • Föra dagbok över viktigare händelser regelbundet och frekvent granska och signera entreprenörs dagbok • Följa upp att slutdokumentation från entreprenören erhålls och delta vid granskning av slutdokumentation och relationshandlingar i samråd med överlämnandekoordinator • Följa upp att entreprenörernas egenkontroll enligt överenskomna planer, granska entreprenörens kontrollplaner och arbetsberedningar, följa upp och med- verka vid besiktningar. • Föra protokoll vid möten Trafikverket tillhandahåller en dator samt en arbetsplats på Trafikverkets aktivetsbaseradekontor i Umeå eller efter överenskomelse Skellefteå för resurskonsulten.
Intern identifierare: KOM-419580
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Byggledaren leder och samordnar byggledningen för tilldelat område/entreprenad/teknik. Byggledaren utgör projektledarens stöd i produktionstekniska frågor för att säkerställa att det som levereras är i enlighet med avtalade villkor. Byggledaren ska aktivt verka inom tilldelat område/entreprenad/teknik för att ge underlag för beslut, i syfte om en effektiv produktion samt att entreprenaden genomförs på bästa möjliga sätt mot uppsatta mål. Konsult och projektledare utformar i dialog ett mer exakt tydliggörande av arbetsinnehållet. Omfattningen är i huvudsak som följer men inte begränsad därtill: • Följa upp att tilldelade entreprenader i överensstämmelse med kontraktshandlingar • Delta i produktionstekniska lösningar på plats • Ansvara för den dagliga kontakten med entreprenören med syfte att underlättasamarbetet och entreprenadens framdrift. • Kontrollera och följa upp entreprenörens arbete samt rapportera vidare inom ansvarsområdet enligt överenskommelse med projektledaren • Identifiera problemområden och ge projektledaren råd inför beslut om förebyggande och korrigerande åtgärder och ekonomiska uppgörelser • Samverka med andra byggledare till angränsande entreprenader • Bevaka att erforderliga myndighetstillstånd, bygglov och andra nödvändiga förutsättningar finns • Föra dagbok över viktigare händelser regelbundet och frekvent granska och signera entreprenörs dagbok • Följa upp att slutdokumentation från entreprenören erhålls och delta vid granskning av slutdokumentation och relationshandlingar i samråd med överlämnandekoordinator • Följa upp att entreprenörernas egenkontroll enligt överenskomna planer, granska entreprenörens kontrollplaner och arbetsberedningar, följa upp och med- verka vid besiktningar. • Föra protokoll vid möten Trafikverket tillhandahåller en dator samt en arbetsplats på Trafikverkets aktivetsbaseradekontor i Umeå eller Skellefteå för resurskonsulten.
Intern identifierare: Byggledare, Stora projekt, Norrbotniabanan, i Robertsfors kommun