473555-2020 - KonkurrensutsättningSverige-KARLSKRONA: Byggnation av lägenheter
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av lägenheter Nordström 15 Karlskrona, omgång 2
Referensnummer: KS 2020/7740 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnation av lägenheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45236000 Markanläggning, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421000 Snickeriarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objektet avser nybyggnad av bostäder för studenter på fastigheten Nordström 15 som ligger på Blåportsgatan 2 i Karlskrona.
Entreprenaden omfattar ett komplett fullt färdigt arbete inklusive funktioner.
Utöver byggnaderna så ska tillhörande markytor på fastigheten projekteras och färdigställas enligt detta förfrågningsunderlags framtagna handlingar.