473574-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Reparation och underhåll av säkerhetsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service av inbrottslarm, brandlarm och passersystem
Referensnummer: 21/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50610000 Reparation och underhåll av säkerhetsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Alingsåshem inbjuder till att lämna anbud i upphandlingen gällande service av inbrottslarm, brandlarm och passersystem, enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument med bilagor.
AB Alingsåshem genomför denna upphandling på uppdrag av Alingsås kommun, AB Alingsåshem, Fabs AB och Fastighetskoncernen Alingsås Rådhus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45312000 Installation av larmsystem och antenner, 50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Alingsåshem inbjuder till anbudsgivning i denna upphandling av ett serviceavtal avseende brandlarm, inbrottslarm och passersystem.
1. Inledning
1.1 Allmän beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med en leverantör för ett fullserviceuppdrag av brandlarm, inbrottslarm och passersystem för AB Alingsåshem, Fabs AB samt Alingsås kommun.
Vid upphandlingstillfället omfattas uppdraget av de objekt och fastigheter som framgår av bifogade Anläggningslistor, dock kan objekt tillkomma och frånfalla under avtalsperioden.
1.2 Avtalsform
Kommande avtal är ett ramavtal med fastställda villkor utan volymgaranti, som ämnas tecknas med en(1) leverantör.
Tilldelning av kontrakt kommer ske utifrån utvärderingsgrunden det ekonomiskt mest fördelaktiga och tilldelningsgrunden pris.
2.3 Kompletterande förfrågningsunderlag