Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedelsgivare
Referensnummer: KS 2021/402
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattningen av upphandlingen är leasing av läkemedelsgivare för tidstyrd utmatning av dosdispenserade läkemedel inklusive påminnelsefunktion samt webbaserat administrationssystem.
Upphandlingen beräknas omfatta leasing av ca 50 stycken läkemedelsgivare under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33141626 Doseringsutrustning, 48180000 Medicinsk programvara, 48814000 Medicinska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen