473615-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Industrisanering samt rengöringsstjänster
Referensnummer: 18/175
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Daglig fastighetsskötsel gällande renhållning i och runt produktions-anläggningar. Under revisionsperioder ett utökat behov av fastighetsskötsel samt även behov av saneringstjänster och assistanstjänster i form av lättare mekaniskt arbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90920000 Sanering av anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Uppskattat behov av daglig fastighetsstädning är 3 - 5 man normal dagtid á 40h tim/vecka, totalt ca 6 000 – 10 000 timmar per år. Arbetet innefattar städning och sanering på optisk sortering, städning och sanering av pannhallar och lossningsytor runt pannhusen på Gärstad och KV 1 städning och sanering av bandgångar på KV 1.
Under revisionsperioden, mars till oktober, behövs ca 5 - 15 man under normal arbetstid samt under kvällar, nätter och helger, totalt ca 10 000 timmar per år. Arbeten under revisionsperioden innefattar städning, sanering samt att assistera vid revisionsarbeten lättare mekaniskt arbete, lucköppning mm. Bemanning under revision planeras av beställaren i så god tid som möjligt före revisionens start.
Avsikten är att teckna ett ramavtal med en (1) leverantör gällande beskrivning ovan.