Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Familjevård.
Referensnummer: 2017-28503
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården avser att teckna ramavtal med ett antal vårdgivare för familjevård av frivårdsklienter som dömts till skyddstillsyn med särskild behandlingsplan (kontraktsvård) och intagna som vistas utanför anstalt på vårdvistelse enligt 11 kap 1§ Fängelselagen (FäL). Med vårdgivare avses nedan vårdgivare av familjehemsvård. Om vårdgivare enligt Hälso- och sjukvårdslagen avses anges detta specifikt. Familjevården ska vara organiserad i en familjevårdsorganisation med familjevårdskonsulenter som är behandlingsansvariga och stöttar anslutna familjer. Det är med denna organisation som Kriminalvården tecknar avtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85310000 Socialt arbete, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården avser att teckna ramavtal med ett antal vårdgivare för familjevård av frivårdsklienter som dömts till skyddstillsyn med särskild behandlingsplan (kontraktsvård) och intagna som vistas utanför anstalt på vårdvistelse enligt 11 kap 1§ Fängelselagen (FäL). Med vårdgivare avses nedan vårdgivare av familjehemsvård. Om vårdgivare enligt Hälso- och sjukvårdslagen avses anges detta specifikt. Familjevården ska vara organiserad i en familjevårdsorganisation med familjevårds-konsulenter som är behandlingsansvariga och stöttar anslutna familjer. Det är med denna organisation som Kriminalvården tecknar avtal.