473775-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Arvika: Icke-reguljär passagerartransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resor- Daglig verksamhet
Referensnummer: Dnr 2021-244
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser resor mellan bostad och daglig verksamhet för personer med varierande grad av fysisk och eller psykisk funktionsnedsättning inom Arvika kommun.
Målet med upphandlingen
Upphandlingen avser resor mellan bostad och daglig verksamhet för personer med varierande grad av fysisk och/eller psykisk funktionsnedsättning inom Arvika kommun.
Syftet med upphandlingen är att brukare som omfattas av tjänsten ska på ett tryggt och säkert sätt transporteras mellan bostad och daglig verksamhet. Upphandlingen avser avtal om specifikt köp inom vård och omsorg/LSS. Kommunen eftersträvar en leverantör som har erfarenhet av liknande uppdrag, som utfört uppdrag med persontrafik, där beställare avropar efter ett överenskommet körschema mellan beställare och leverantör. Aktiviteten är anpassad efter daglig verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen